Boże Narodzenie po Angielsku

22 grudnia 2016

Boże Narodzenie to najbardziej wyczekiwane święta w  Wielkiej Brytanii.

Wiąże się z nim wiele ciekawych tradycji, nie spotykanych u Nas w kraju.

A oto kilka z nich:

1 List do Świętego Mikołaja.

W tradycji Brytyjskiej listy do Świętego Mikołaja wcale nie są wysyłane pocztą. Są one palone w kominku. Wierzy się, że dym i wiatr zabiera ich treść prosto na Biegun Północny, gdzie Mikołaj odczytuje prośby Dzieci w dymie 🙂

elves-left-letter-at-fireplace

2 Co z Wigilią?

Anglicy nie obchodzą Wigilii jako czasu świętowania w gronie Rodziny przy stole. Święta rozpoczynają 25 grudnia. W Wigilię Bożego Narodzenia natomiast Dorośli spędzają czas na wspólnych spotkaniach, najczęściej w pubie. Dzieci wieszają tradycyjne skarpety na prezenty (stockings) na swoim łóżku. Dla Mikołaja zostawiają kieliszek brandy i tradycyjne paszteciki w kształcie babeczki, tak zwane mince pies, a dla reniferów marchewki.

christmas-stockings-006

3 Pierwszy Dzień Świąt.

Rannymi ptaszkami w ten dzień są oczywiście Dzieci. Poranek rozpoczynają od rozpakowania prezentów od Mikołaja znalezionych w skarpetach i pod choinką. Później rozpoczynają się przygotowania do rodzinnego obiadu.

Na stole znajdziemy pieczonego indyka, pieczone ziemniaki, marchewkę, groszek i brukselkę. Często towarzyszą im wieprzowe kiełbaski zawinięte w boczek i upieczone. Po obiedzie pora na deser. Tu podaje się płonący Christmas Pudding.

turkey

4 Christmas Pudding.

Jest to tradycyjne ciasto, którego przygotowanie rozpoczyna się w listopadzie lub nawet rok wcześniej. Skład może być dla wielu osób zaskoczeniem. Mąka, cukier, bułka tarta, suszone owoce, przyprawy, dużo brandy i smalec 😉 Ciasto jest gotowane w misce, dzięki której zawdzięcza swój kształt kopuły i odstawiane na leżakowanie do czasu Świąt. Przed podaniem jest ponownie gotowane, jeszcze raz nasączone brandy i podpalane. W środku czeka moneta na szczęśliwego znalazcę, któremu ma zapewnić szczęście w nadchodzącym roku.

5 Crackers.

Wcale to nie są krakersy, tylko kartonowa, kolorowa tuba, w kształcie cukierka. Otwiera się ją poprzez pociągnięcie z obu stron. W środku czeka papierowa korona, którą zakłada się na głowę, mały prezencik i nie zawsze śmieszny żarcik.

What do frogs write on a Christmas card? Hoppy Christmas!

cracker

6 Boxing Day.

Boxing Day to Drugi Dzień Świąt. Nazwa wzięła się najprawdopodobniej od pudełek (boxes) w które zbierano pieniądze, dla osób potrzebujących. Kiedyś był to również dzień wolny od pracy dla służby domowej, która dostawała podarki od swoich pracodawców właśnie w pudełeczkach.

Dzisiaj jest to pierwszy dzień wielkich wyprzedaży na Wyspach. Ludzie wybierają się na zakupy do centrów handlowych.

Ale w ten dzień również organizowane są liczne festyny rodzinne w postaci przedstawień dla Dzieci. Rodziny tłumnie wybierają się na spacery i na lodowiska.

7 Christmas Tree.

Choinka jest flagowym symbolem Bożego Narodzenia. Kiedyś była ubierana 24 grudnia, dziś natomiast niektórzy ją dekorują już na początku grudnia. Ale za to zawsze zostaje rozebrana do 6 stycznia. Wierzy się bowiem, że pozostawiona na dłużej przyniesie nieszczęście w nowym roku.

merry-christmas-png-11

Wyślij komentarz

Gdynia Śródmieście ul. Abrahama 18/12

UNIWERSA

Tel.:

biuro@uniwersa.pl

NIP

ul. Abrahama 18/12 Gdynia Śródmieście

ZNAJDŹ NAS

22 grudnia 2016

Boże Narodzenie po Angielsku

Super Promocja! Przygotowanie do matur za 159 zł miesięcznie!
Angielski, Niemiecki, Polski.

Zajęcia prowadzą Nauczycieli z wieloletnim doświadczeniem w przygotowywaniu do Egzaminów Dojrzałości.

keep-calm-and-successful-matura-2017

Wyślij komentarz